Aktualności 2018
Wprowadzamy sprzedaż pelletu drzewnego w naszych składach opału
Pellet (pellety, pelet, pelety) to produkt grzewczy należący do grupy biopaliw, w przypadku których energię uzyskuje się ze spalania surowców odnawialnych poddanych granulowaniu.
Średnia moc energetyczna uzyskana ze spalania pelletu wynosi 4,7–5,3 MWh/tonę (17–19 MJ/kg).
Najczęściej występującą formą tego paliwa jest pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste.
W zależności od rodzaju drewna pellet może być jasny bądź ciemny w odcieniu. Największą popularnością cieszą się pelety, które są wytwarzane z trocin drzew iglastych, bez dodatku kory, co powoduje, że uzyskany pellet ma najwyższe parametry i właściwości.
Pellet jest produkowany w rozmaitych odmianach i stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia – inny używa się w elektrowniach, elektrociepłowniach, a inny w gospodarstwach domowych oraz małych kotłowniach należących do szkół, piekarni, zakładów produkcyjnych itp. Pellet przeznaczony do użytku publicznego, czyli nieprzemysłowego jest wytwarzany w 100% z surowca z postaci trocin drzewnych, bez dodatku jakichkolwiek lepiszczy. Jedynym naturalnym produktem jaki używa się do ujednolicenia masy przed procesem granulacji jest woda w postaci natryskowej lub gorącej pary. Pozwala to uzyskiwać odpowiednią formę oraz strukturę końcowego produktu. Co więcej, ich regularna forma, niewielki rozmiar pozwala na automatyczne uzupełnianie pieca spalającego tego typu produkty wraz z wysokim stopniem kalibracji. Pellet może być dostarczany do pieca za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego albo przez przenośnik taśmowy. Przez wysoki wskaźnik spalania pellet jest wygodny w magazynowaniu, a transport surowca jest możliwy nawet na odległy dystans, a magazynowanie możliwe jest w odpowiednim miejscu już u klienta.